Избрани Новини
8 март в историята
1864 - В Букурещ излиза бр. 1 на в. "Бъдущност" - седмичник под редакцията на Георги С. Раковски в сътрудничество с Димитър Великсин и с румънския публицист и учен Богдан Хъшдеу. Печата се в печатницата на Стефан Расидеску, българин от Казанлък. С "Бъдущност" Раковски продължава революционно-демократичната линия на своите вестници "Българска дневница" и "Дунавски лебед" и създава традиция на двуезични българо-румънски вестници. Поради революционния дух на вестника богатите акционери спират издръжката му и той прекратява съществуването си. Последният брой на вестника излиза на 17 май 1864 г.
1949 - Произнесени са присъдите срещу евангелски пастори, в процес по дело номер 248 на Софийския окръжния съд, организиран от комунистическата власт, с който се слага началото на откритите и масови гонения на вярващите в България. В процеса, който продължава от 26 февруари до 8 март 1949 г., са арестувани 24 пастори, от които 15 са изправени на съд. Обвинени са в противодържавна дейност, шпионаж и финансиране от американската и британската легации. Четирима от подсъдимите са осъдени до живот, други четирима - на по 15 години строг тъмничен затвор, трима - на по 10 години строг тъмничен затвор, а останалите - на различни срокове затвор. Организацията на процеса е разработена от Политбюро на ЦК на БКП в края на януари 1949 г. Комунистическата власт цели унищожаване на всяка църковна изява, която не е съобразена с нейните изисквания.
1988 - В София е създаден Обществен комитет за екологична защита на Русе.
Основан е в Дома на киното след прожекцията на филма на Юри Жиров "Дишай", посветен на тежкото положение на жителите на гр. Русе, обгазявани от химическия комбинат в румънския град Гюргево. Сред основателите на Обществения комитет за екологична защита на град Русе са шестте жителки на града - Цонка Букурова, Вяра Георгиева, Дора Бобева, Стефка Монова, Евгения Желева и Албена Велкова, които на 28 септември 1987 г. организират и оглавяват първата по време на комунистическия режим екологична демонстрация в България срещу почти десетилетното обгазяване на Русе от химическия комбинат в Гюргево, Румъния. В ръководството на комитета от 33 души са 20 членове на Българската комунистическа партия, сред които има активни борци против фашизма (Венета Цветанова), деца на активни борци (Виолет Цеков, Христо Смоленов), членове на Централния комитет на Българската комунистическа партия (Светлин Русев) и народни представители (Нешка Робева). За председател е избран писателят Георги Мишев. Комитетът не успява да осъществи никаква дейност, тъй като Централният комитет на Българската комунистическа партия и Държавна сигурност принуждават учредителите му да се откажат от действия.
1993 - България подписва в Брюксел, Белгия, Европейско споразумение за асоцииране на страната към Европейската общност (ЕО). Споразумението е подписано от министър-председателя и министър на външните работи Любен Беров и министъра на външните работи на Дания, която председателства Европейската общност, Нилс Хелвег Петерсен. Споразумението влиза в сила от 1 февруари 1995 г.
2001 - Четири космически апаратури, създадени в Българската академия на науките, са изведени с американската совалка "Дискавъри" към изграждащата се Международна космическа станция. В продължение на четири месеца апаратурите измерват дозата радиация, която се натрупва в различни точки на американския модул "Дестини" и в телата на астронавтите.
2006 - В Пловдив министрите на транспорта на България Петър Мутафчиев, на Италия Пиетро Лунарди, на Македония Джемали Мехази и на Албания Лулзим Баша подписват обща декларация за ускореното развитие на коридор 8, който се разглежда, като механизъм, който осигуряване на сътрудничество и засилване на интеграцията между страните не само по протежението на коридора, а и в цяла Югоизточна Европа.
2017 - Министерският съвет одобрява присъединяването на България към Международния алианс за възпоменание на Холокоста (МАВХ). Към този момент в него членуват 31 държави, със статут на наблюдатели са 11 държави, сред които и България.
Топ Новини