30 родни занаятчии са заявили участие на световно изложение във Венеция

Велико Търново Лайф

30-11-2019, 15:00

Снимка:

ЕМО Етъра

Автор:

Мария Христова

Всичко от Автора

Представител на фондация „Микеланджело” ще подбере участниците

Повече от 30 предложения за участие на български занаятчии в световното изложение Homo faber във Венеция, организирано от фондация „Микеланджело” през 2020 година, изпраща проф. д-р Светла Димитрова, съобщиха от EМО "Етър". Директорът на музей „Етър” представя страната ни в Културния съвет, който консултира голямата европейска неправителствена организация.

Фондацията започва своята дейност преди две години, а още първата експозиция Homo faber във Венеция е с много силно участие. 410 специалисти - занаятчии и дизайнери, са включени в събитието. Представени са 36 страни, а изложението е разгледано от внушителен брой посетители - над 62 000. На това изложение обаче български занаятчии не са включени. Направените в края на 2019 година предложения от проф. Димитрова са придружени със снимки на изработени от съответния майстор изделия - всяко от които с висока художествена стойност, независимо дали става въпрос за бижу или за предназначен за битова употреба предмет.

„Интересът към занаятчийството нараства, но на занаятите вече не се гледа като на типово, а като на арт-производство, което е ръчно, сътворено със специфични инструменти, от хора със специални умения. Едно производство, което търси нови идейни решения, нови форми, нови цветове. Фондация „Микеланджело” е посредникът между занаятчиите и потребителите. Тя показва разликите между стоките, произведени ръчно и стоките от масовото производство”, коментира проф. д-р Светла Димитрова.

В Културния съвет към фондацията с по един представител участват 30 европейски държави. Всеки има роля на посланик на занаятчиите от своята страна. Задачата му е да открие и представи пред организацията най-добрите майстори, за да се прецени възможността те да участват със свои произведения на следващото изложение.

„Културният съвет обсъжда и темите на изложението, където са представени традиционни и нетрадиционни сектори, фотоизложби. През 2020 година темата, която е определена, е „Живите съкровища на Европа и Япония”, тъй като Страната на изгряващото слънце е поканена да бъде партньор.

Вече са отправени предложения за повече от 30 български занаятчии, чието производство може да се впише в изискванията на фондацията. Снимки на техните изделия са изпратени на съответния отговорник към „Микеланджело”, който да прецени дали предложенията са подходящи.

През януари 2020 година се предвижда посещението му в България, като целта е да се направи подбор на изделията, които да бъдат включени в предстоящото изложение”.

Според проф. Димитрова повечето от българските занаятчии се придържат към традиционното производство, което е пречка изделията им да достигнат до изложения от типа на организираното от фондация „Микеланджело”.

Връзката с художествените занаяти у нас е нарушена със снижаване на ролята на Съюза на българските художници по отношение на занаятчийското производство.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов