400 самодейци се надпяваха и надиграваха в Драгижево

Велико Търново Лайф

28-05-2018, 13:04

Снимка:

община Лясковец

Автор:

Мария Христова

Всичко от Автора

Те участваха в Регионалния преглед на самодейното изкуство

Нов облик придоби от тази година форумът на самодейците, който се провежда около празника на село Драгижево. От години местното читалище „Развитие-1894” със съдействието и финансовата помощ на Община Лясковец провеждат преглед на самодейното песенно изкуство в навечерието на празника на местния църковен храм. След като записа осем поредни издания, при изключително засилен интерес от страна на участници, Общинският преглед на самодейното песенно изкуство, не се побра в своите рамки и се превърна в Регионален преглед на самодейното изкуство, като организаторите включиха освен надпяване, също и надиграване. Първото издание се проведе под наслов Регионален преглед на музикалното самодейно изкуство „Пеем и танцуваме”.  

Прегледът протече в читалището-домакин и бе открит от председателя на читалищната светиня Мария Петрова, от кмета на Община Лясковец д-р Ивелина Гецова и местния кмет Цоньо Трънков. Целите на форума бяха съхраняване, развитие и популяризиране на българския фолклор, на песенното и танцовото самодейно изкуство, даване възможност за изява на млади изпълнители, утвърждаване на прегледа като значимо събитие в културния календар на Община Лясковец и стимулиране на културния туризъм в Лясковско и региона. Право на участие имаха само непрофесионални колективи - индивидуални изпълнители, групи за обработен фолклор, танцови състави, клубове за народни хора. Форумът имаше конкурсен характер с жури с председател доц. Митко Димитров – преподавател във Великотърновския университет и членове хореографът Валентин Халваджиев и музикалния педагог Мария Петрова. 

Първото издание на песенно-танцовото съревнование протече при изключително засилен интерес. Освен самодейци от Лясковска община, в него участваха песенни и танцови формации от Еленско, Горнооряховско, Великотърновско, Свищовско, както и Габровски и Дряновски състави. При надпяването съревнованието беше в две възрастови категории – участници до и над 18-годишни, в раздел индивидуални изпълнители и певчески състави за обработен фолклор. При танцовите формации разделението беше – танцови състави и клубове за народни хора. Освен наградите за първо, второ и трето място, бяха излъчени и такива за най-атрактивно изпълнение, за най-възрастен участник и за най-млад изпълнител. Имаше и три Специални награди - на кмета на Община Лясковец, на кмета на Драгижево и Наградата на журито.  

Над 400 певци и танцьори се включиха в прегледа на музикалното изкуство, с близо 50 песенни и танцови изпълнения от 16 населени места от 7 общини. 24 певчески състава, едно трио, един дует и 12 индивидуални изпълнители се състезаваха в песенния маратон, а танцовите състави и клубове бяха девет. Най-малък участник бе 6-годишният Иван Лазаров от търновското село Пчелище – той се класира на трето място при индивидуалните изпълнители в категория до 18-годишни, а най-възрастен участник бе 86-годишната Пенка Ненова от Добри дял.  

Наградата на общинския кмет д-р Гецова грабна Хор за обработен фолклор „Зорница” от Пчелище, а специалния приз на драгижевския управник Цоньо Трънков взеха певците от Хаджидимитрово. Журито излъчи своя Специална награда за мерданския Женски народен хор, с ръководител Красимира Колева. С първо място при танцьорите е ТФК „Еленика” от град Елена, втори са ФКНХ „Хаджийка” от Хаджидимитрово, а трети се наредиха ТФК „Българка” от Драганово. При детските фолклорни групи първи са домакините от драгижевската фолклорна група „Китчица”, второ място заеха ДФГ „Калина” от Мерданя, а трето – ДТС „Дъга” от лясковското читалище. При певческата надпревара при младите таланти до 18 години победител е Мелиса Ахмедова от Драгижево, следвана от Сияна Парашкова от Лясковец. При възрастните с награди се окичиха певиците Пенка Славева от Хаджидимитрово, Мария Глушкова от пенсионерски клуб „Зора”, Лясковец и Ганка Христова от дряновското село Гостилица. С първо място в категория певчески колективи за обработен фолклор си тръгнаха ГОФ „Цветница” от Церова кория, следвани от драгижевската „Детелини” мерданската група "Авлига" и габровската формация „Габровски гласове”, а първенци в категория автентичен фолклор са Групата за народни песни от Козаревец „Авлига”. За най-атрактивно изпълнение награда получи фолклорната група от Габрово „Настроение”.  

Статуетки и дипломи връчи председателят на читалището-домакин на класиралите се на призовите места, а специалните награди на кметовете и журито бяха плакети и дипломи.

 



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов