Избрани Новини
Какво да правим ако намерим бедстващо животно или птица
20-01-2018, 13:00
Снимка:РИОСВ Русе
Автор:Русе утре
Още по Темата:Експерти на РИОСВ-Русе помогнаха на бедстващи животни и птици
Грижата за пострадали животни е въпрос и на етичното отношение към животните
Преди да предприемете действия, трябва да знаете следното:
В зависимост от това на какво животно сте попаднали, вариантите да потърсите помощ и/или съвет са няколко, предвид какъв е вида, който сте намерили:
Ако се касае за ЗАЩИТЕНИ ВИДОВЕ, включени в Приложение № 3 и 4 на Закона за биологичното разнообразие:
В тези случаи трябва да се свържете със съответната Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ), на територията, на която се намирате, като за посредник може да използвате телефон 112. Експерти от РИОСВ преценяват състоянието на животното. В случай, че може да оцелее без намеса, то се оставя на място, в противен се насочва за лечение и отглеждане към спасителен център.
РИОСВ-Русе
Зелен Телефон: 082/ 809 281
За съвет или помощ можете да се обръщате и към:
Спасителен център за диви животни на “Зелени Балкани”, гр. Стара Загора:
За контакт: 042 607741, 0886 570 053, 0885 228 486, 0896 662 726
е-mail: wrbc@greenbalkans.org
Фондация Гея Челония (при намиране на костенурки)
0886913916 Иво Иванчев
e-mail: sofzooed@abv.bg
Ако се касае за ЛОВНИ ОБЕКТИ:
Компетентен орган: Регионалната дирекция по горите (РДГ) или Държавното горско стопанство (ДГС) на територията, на която се намирате.
Ако се касае за СЕЛСКОСТОПАНСКИ ЖИВОТНИ:
Компетентен орган: Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ), на чиято територия се намирате.
Ако се касае за КУЧЕ ИЛИ КОТКА:
Можете да потърсите общинския кучкарник, общината или неправителствени организации в региона, чиято дейност е насочена към тези животни.
Зелените телефони на тези институции бихте могли да получите от операторите на телефон 112.
СЛУЧАИ, В КОИТО НЯМА НУЖДА ИЛИ Е ОПАСНА НАМЕСАТА НА ЧОВЕК:
Преди да предприемете действие, моля да се уверите дали животното, което сте намерили, действително е бедстващо т. е. има видими физически увреждания или се намира в условия, застрашаващи живота му.
При много от случаите на намерени животни в градска среда, за които се търси съдействие от съответната компетентна институция, можете сами да се погрижите, без да е нужно да търсите друга помощ. Разбира се е добре да потърсите второ мнение, в лицето на РИОСВ или Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани.
Грижата за пострадали животни е въпрос и на етичното отношение към животните, не само от хората в сферата на природозащитата.
Не винаги, когато намерите млада птица извън гнездото й означава, че тя е бедстваща. След излюпване на пиленцата започва продължителен период на отглеждането им.
При птиците се наблюдават два типа на поколение:
Когато става въпрос за спасяване на бебета птици, на първо място трябва да имате предвид, че не всеки случай касае бедстващ вид. Позвънете на съответния компетентен орган за съвет преди да предприемете каквото и да било, освен ако не се изисква спешна реакция.
Ако намерите:
В случаите, когато малките позволяват да бъдат хванати, най-често те са още съвсем невръстни, а често дори още слепи. Ако намерите гнездото или хралупата, от където е изпаднало малкото най-добре опитайте да го върнете обратно.
Ако е достатъчно голямо, но все пак го хванете, поставете го на безопасно място.
Ако намерите малко диво зайче, сърне или лисиче в полето или гората НЕ ГО ВЗИМАЙТЕ, то не е изоставено. Това е обичайно поведение за тези видове животни. Малките стоят спотаени, докато родителите търсят храна.
Ако е намерена на път или друго оживено място, преместете я на безопасно разстояние от него, в посоката, в която се е насочила, и я оставете там. Сухоземните костенурки са защитен вид и не бива да се отглеждат като домашни любимци.
Малките и новоизлюпените костенурки са също толкова способни да оцеляват сами, колкото и възрастните, независимо че ни изглеждат по-уязвими. Като правило – не взимайте костенурка, ако не сте абсолютно сигурни, че тя е в беда – видимо наранена, намерена в населено място или частна собственост. Ако е на лице подобна ситуация – сигнализирайте на компетентните органи.
При намиране на яйца – поставете ги в подходяща по размер кутийка, в малко пръст от мястото, в което са намерени. В никакъв случай не трябва да ги въртите или обръщате, те трябва да запазят позицията си.
В СЛУЧАИТЕ, КОГАТО СЕ НАЛОЖИ ДА СЕ ПРИБЕРЕ РАНЕНО ДИВО ЖИВОТНО:
ЖЕЛАТЕЛНО Е ПРЕДИ ДА ПРЕДПРИЕМЕТЕ, КАКВОТО И ДА Е ДА СЕ КОНСУЛТИРАТЕ С КОМПЕТЕНТНИТЕ ОРГАНИ!!!
Топ Новини