Изложба на Мила Милчева може да се види в Кюстендил

Новините

08-12-2017, 12:18

Снимка:

Култура - Кюстендил

Автор:

blagoevgradutre

Всичко от Автора

Още по Темата:

Средновековни графити в църквата "Св. Георги" в Кюстендил разказват истории

Озаглавена е "Прозорец към душите"

От вчера в Художествена галерия "Владимир Димитров – Майстора" може да се види изложбата "Прозорец към душите" на Мила Милчева. Малко повече за художничката.

Мила Милчева (1934 – 2014) е родена в Кюстендил. През 1961 година завършва Художествената академия в София (дипломната ѝ работа – монументална керамика – е оценена с "Отличен с похвала"), след което печели конкурси за художествената украса на големи архитектурни обекти. Отличена е с годишна награда на Съюза на архитектите в България през 1967 г. Многостранният ѝ талант се изявява в областта на живописта и особено на портрета. Успешното си начало Мила Милчева разширява и обогатява в Германия, където се установява през 1969 г. Там прави първата си самостоятелна изложба през 1971 г. Тя търси нови пътища в портретната живопис, която заема основно място в творчеството ѝ. Стреми се да отиде далеч извън общоприетите норми за класическия портрет. Ярка изява на новия ѝ стил са изложените на Общи художествени изложби през 1989 г. и 1990 г. нейни картини "Момичето със златните очи" и "Мила с латата за измерване". Критиката определя творбите ѝ като „монументална портретна живопис” (размерите им са приблизително 2.50х1.50 м) и "портретни композиции". Междувременно Мила Милчева започва и педагогическа дейност като доцент по живопис, рисуване и портрет в мюнхенското ФОЛКСХОХШУЛЕ – своеобразен университет за възрастни към общината. Там я очаква над 35-годишна изключително ползотворна преподавателска работа, през което време тя няма нито един ден отсъствие от часовете си. За всеотдайността си и високите резултати в своята област, през 2012 г. е отличена със ЗЛАТНАТА ИГЛА – почетна награда за заслужили педагози в Бавария.

Ето какво споделя Мила Милчева за своето творчество: "Изкуството ме води в света на красотата и хармонията – там, където царува Доброто. В творбите си се ръководя от чистата линия, здравата форма и греещите багри. Чрез картините си аз предавам моя свят и на хората. Такова е посланието ми за Любовта."

В експозицията могат да се видят портрети, които отиват отвъд представата за класическите образци, а от друга страна, са показани и малки картинки – илюстрации към "Книжката на бухала", плод на дългогодишното приятелство и творческо сътрудничество между художничката и световноизвестния славист и българист професор д-р Томас Бътлър от Харвард, по чиито кратки стихчета на английски език са изобразени своеобразните портрети на героите животинки в нея. Те са като прозорец към детската душа. Кой в наши дни рисува илюстрации с маслени бои? А "Книжката на бухала", като образец за изящна илюстративна и полиграфическа изработка, заема място и във витрините на мюнхенския замък Блутенбург, където се намира най-голямата детско-юношеска библиотека в света.

Представянето на Мила Милчева се осъществява с любезното съдействие на Гьоте-институт България.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов