Две мобилни изложби гостуват в Ген. Тошево

„Те защитаваха честта на България“ на РИМ – Бургас и „Трета българска армия и освобождението на Северна Добруджа от румънска окупация в картички и снимки (1916 – 1918)” на РИМ – Добрич

В Историческия музей – Генерал Тошево официално бяха открити две мобилни изложби – „Те защитаваха честта на България“ на РИМ – Бургас и „Трета българска армия и освобождението на Северна Добруджа от румънска окупация в картички и снимки (1916 – 1918)” на РИМ – Добрич. Събитието беше уважено от Костадин Костадинов – директор на Регионален исторически музей – град Добрич, Георги Георгиев – зам.-кмет на Община Генерал Тошево, Маргарита Великова – началник отдел “Култура, вероизповедания и интеграция”, много гости на града и ученици. Много интересна и увлекателна беседа, свързана с Балканската и Първата световна война в Североизточна България изнесе Костадин Костадинов, който буквално за минути плени гостите на двете изложби с умението си да разказва и пресъздава картини от българската история.
Първата изложба е посветена на годишнина от Балканската война и е свързана с най-голямата победа на българската армия по време на тази война – победата при Одрин. Целта на изложбата е да се покаже отново историята на войната, историята на обикновения войник, историята на генерала и всички онези стотици хиляди, които проявяват героизъм преследвайки една справедлива и оправдана кауза.
Основните моменти са представени чрез богат снимков и текстови материал в осем табла. Началото е свързано с мобилизацията на българската армия, обявяването на манифеста, снимки на генералитета. Един от акцентите е участието на бургаския 24 пехотен Черноморски полк в тежките сражения при Лозенград, Бунархисар, Булаир и Чаталджа. Не са забравени и героите от полка като ефрейтор Иван Неделчев Арабаджиев, който успява да плени турското знаме при атаката на Люлебургас-Бунархисар. За проявената смелост той е награден с орден „За храброст”.
Втората изложба на РИМ – Добрич е конкретно насочена към бойните действия в Северна Добруджа и присъствието на българската армия в продължение на две години в този район. Картичките и снимките са дарени от добричкия общински съветник Младен Матеев. Те са около 80 на брой, като на тях могат да бъдат видени героите, участници в боевете на Добруджанския фронт. Част от фотографиите и картичките представят войнишки паметници в Северна Добруджа, снимки на български офицери в гр. Тулча и гр. Браила, на войници край манастира „Кокош”, на генерал Колев, на военен парад в гр. Тулча на български полкове и мн. други. Изложбата съдържа и броеве на в-к „Дунав” – орган на Дунавската армия и отделни броеве на списание „Отечество”, даващи информация за събитията на Добруджанския фронт 1916 – 1918 г.
Мобилните изложби са включени в Културния календар на Общината по повод отбелязване на 100 години от боевете в Добруджа и ще гостуват в Исторически музей – Генерал Тошево един месец.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов