Секретарят на ТД „Трапезица - 1902“ днес става на 60 г.

Велико Търново Лайф

21-08-2016, 09:47

Снимка:

ТД Трапезица

Автор:

Мария Христова

Всичко от Автора

Георги Димитров има зад гърба си множество покорени върхове

Дали защото е роден и израсъл в един от най-красивите старинни квартали на Търново, „Асеновата махала” или защото детските и младежките му години са белязани с неподражаемата емоция на игрите и приключенията  по живописните пътеки и местности около града, Ксилифор и Арбанаси,  Георги Димитров, или Гошо, както го наричат с обич и близост стотиците му приятели - алпинисти и планинари от всички възрасти, приема за свое житейско предизвикателство съдбата на  всеотдаен радетел за родната природа и история, туристически деятел, спортист, алпинист и треньор по катерене от национален мащаб, общественик.

Завършва НСА със специалност туризъм, алпинизъм, ориентиране. С алпинизъм започва да се занимава през 1979 г., а от 1981 е инструктор по алпинизъм. Член на Националния отбор по алпинизъм от 1981 до 1987 г. През 1985 г.  е удостоен със званието майстор на спорта. Член на националните отбори по ски-алпинизъм /1986 – 1987/ и по спортно катерене /1990 – 1991/. Преминал успешно много маршрути, траверси, има осъществени множество премиерни изкачвания във всички български планини. В периода 1982 – 1996 г. работи като треньор в клуба по алпинизъм при ТД „Трапезица-1902”. Ръководи техническия екип по подготовката на маршрутите за Световната купа по катерене около манастира “Св. Троица” през 1989 г. През 1992 г. завършва треньорски курс в Националното училище по ски и алпинизъм в Шамони, Франция. От 1993 до 2005 г. е треньор на Националния отбор по състезателно катерене за всички възрастови групи. Осъществява голям брой летни и зимни изкачвания в Карпатите, Кавказ, Алпите, Памир, Монголски Алтай, Гърция, Словения, Германия, Италия, Франция. В периода 2002 – 2006 г. е  технически директор на международните състезания по катерене, проведени във Велико Търново. От 1997 г., след спечелен конкурс, е избран за секретар на ТД “Трапезица – 1902“ а от 1999 г. е управител на „Турист“ ЕООД.

С неговия дух на вдъхновител, с голямото му трудолюбие, всяка ползотворна идея намира своя път за реализация. С активната му гражданска позиция на общественик и човек, неразривно се свързват съвременната визия и мисия на ТД „Трапезица-1902” - вековната туристическа традиция на Велико Търново, продължаваща и днес с водеща роля в развитието на пешеходния туризъм, ориентирането, алпинизма, катеренето, ски-туризма, ученическия туризъм, водните спортове, планинското колоездене, художествената самодейност.

Сред общественозначимите дейности, които организира с Дружеството днес още са и оформянето, маркирането и обезопасяването на туристическите маршрути и пътеки в околностите на Велико Търново с дължина над 250 км.,  многобройни спортно-туристически състезателни и масови дейности с регионален, национален и международен характер, възраждането на културно-просветните и творчески инициативи, започнати от първостроителите на туризма в България – печатни издания и документални филми, организиране на регионални и национални изложби и конкурси, създаденият единствен по рода си в страната Музей на туризма и туристическите спортове, Ксилифор (2009 г.), поддържането на собствена електронна медия – интернет страница.

Престижни издания на ТД „Трапезица-1902” и партньори през последните години са сборниците „50 години Алпийски клуб „Трапезица-1957”, „100 години клуб по пешеходен туризъм и туристически спортове „Трапезица-1909”, „40 години туристически хор „Еделвайс”, пътеводителите „17 туристически маршрута в област Велико Търново – национална кампания „Опознай родния край” и „17 туристически маршрута в община Велико Търново”.

От 2011 г. ТД „Трапезица-1902” ежегодно домакинства и партнира на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” и община Велико Търново при организиране на Младежка скулптурна колония „Ксилифор”, в резултат на което в парковото пространство на спортно-туристическата база за отдих в района са експонирани скулптурни композиции от дърво, камък и метал. По-мащабните скулптурни проекти сред тях са „Добрият змей”, „Златната ябълка”, „Къщата на баба Яга”, открита сцена „Библиотеката”, входен знак към местността Ксилифор” и туристически заслон „Дълбок дол”.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов