Избрани Новини
Тодор Галунов: Данните в проучването на „Барометър” имат логика
Според професорът номерът на бюлетината не би трябвало да създаде проблем на гражданите
Проучването на „Барометър” за изборните нагласи във Велико Търново изглежда логично. По принцип всеки настоящ кмет има особен превес в началото на кампанията, тъй като има зад себе си мандат от четири години. Това каза професорът по политология Тодор Галунов в коментар на проучването на агенцията, обявено днес. Според социологическото изследване кандидатът на ГЕРБ Даниел Панов получава 38,1% доверие. За Валентин Ламбев /БСП/ биха гласували 16,1%, за Пламен Легкоступ /ВМРО/ - 11%. Кандидатът на Реформаторския блок Мирослав Трифонов би получил подкрепата на 5,7% от избирателите, Стефан Михайлов /”Царевград за Велико Търново/ - 5,1%, Драгош Методиев /АБВ/ - 3,3%, а Румен Димитров /”Нашият град”/ – 2,4%. „Мисля, че фактът, че ГЕРБ е управляваща партия също донякъде влияе на тези проценти. Но това е все пак едно проучване. Това не са изборни резултати. Възможни са грешки и отклонения, но цифрите имат своята логика”, смята проф. Галунов. По негови думи ясно е, че основната битка се води между ГЕРБ и БСП. „Относно съветниците големи изненади не би трябвало да очакваме. По-скоро ще има интрига, ако се появи вариант за балотаж при кметските кандидатури и партиите, които се смятат за опозиция на сегашното правителство, ще успеят да образуват набързо мини коалиция въз основа на идеята антиГЕРБ. Според мен това е единствено по-голямата неяснота в тези избори – евентуалният балотаж”, коментира политологът.
Според Тодор Галунов има заложена интрига в това дали БСП ще запази мястото си на втора политическа сила. „От кампанията зависи дали БСП ще тръгне напред и ще се доближи до ГЕРБ, или обратно ще загуби втората си позиция, която на този етап успява да удържи”, посочи професорът.
Галунов твърди, че номерът на бюлетината не би трябвало да създаде проблем на гражданите. „Гласуването би трябвало да е резултат на отговорна позиция, т.е. за да се гласува, избирателят би трябвало да е запознат с кандидатите, с платформите им, да е прочел някои от техните послания и да гласува напълно осъзнато”, посочи той.
На въпрос възможни ли са промени във формата на коалиционното управление след изборите проф. Галунов отговори: „Ако се появи сериозна политическа драма, ако се появят тежки конфликти в по-важните общини между партньорите в управлението, е възможно да се стигне дотам. Въпреки че политическите интереси на партиите, които участват в сегашното управление, е такъв, че много трудно някоя партия би се решила да излезе от кабинета, без да е сигурна, че в едни евентуални предсрочни избори няма да запази същите позиции. В коалиционната политика големият страх играе ролята на превенция срещу неразумното напускане. Не изключвам неизвестни промени в кабинета след изборите, но не виждам някаква генерална реконструкция”.
Топ Новини