Откриха туристически обект в Разлог (Снимки)

Копия на релефните плочи от древното светилище в местността "Столоватец” са поставени в центъра на града

Уникални плочи с релеф и орнаменти от 2 век пр. н.е., датирани от Националния исторически музей, стават туристическа атракция в Разлог. Община Разлог възстанови каменни плочи от древно тракийско светилище, намерени в м. „Столоватец” край Разлог по проект, финансиран по Стратегията за местно развитие на МИГ – Разлог.

С реализирането на проекта се популяризират археологическите находки и образци на древната тракийска култура чрез създадените и ситуирани в градска среда копия на релефните плочи от древното светилище в м. „Столоватец”. В тази местност, която се намира на около 5 км западно от Разлог, са открити останки от тракийско светилище от края на бронзовата и началото на желязната епоха: руини от зидове, градени от ломени камъни. Намерени са големи мраморни плочи с релефна украса, свързани със светилище, посветено на слънцето. Светилището се определя от учените като един от малкото запазени образци на най-древната тракийска култура под формата на монументален обект.

Културно-историческият ансамбъл, представляващ точно копие на откритите в м. Столоватец плочи, е експониран като туристическа и културна атракция пред културния дом в Разлог. Това дава възможност на местното население и туристите да се запознаят с уникалната за България и света археологическа находка, както и възможност ценните находки да бъдат събрани и видени на едно място.

С изработването на точни копия на уникалните разложки плочи се съхраняват и възобновяват местните културно-исторически и археологически образци. Те допринасят община Разлог успешно да се утвърждава като предпочитана дестинация за традиционен и алтернативен туризъм, с акцент върху културно-историческия и познавателен туризъм.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов