Хераклея Синтика със собствен сайт

Хераклея Синтика вече и в Интернет

Специален сайт в Интернет вече представя античния град Хераклея Синтика край храма на пророчицата Ванга. Благодарение на него все повече наши и чужди туристи бият път до историческата забележителност. Хората разбират в електронната мрежа, че има такова селище. Впечатлени са от обекта и идват, за да го разгледат, очаква се за цялата 2014 г. техният брой да достигне 20 000.

„Посетителите се увеличават непрекъснато, това е един от най-посещаваните обекти, целта ни е да се превърне в музей на открито. Дори назначихме човек, който да посреща гостите и да ги води из античния град. С помощта на Агенция „Пътна инфраструктура" от няколко месеца има поставени информационни табели на български и английски език. Те са разположени по пътя за Гърция и ориентират туристите как да стигнат дотук", заяви директорът на Историческия музей в Петрич Сотир Иванов.

Само допреди седмица археолози работиха на терен в древното селище. Сред най-ценните им находки са базилика и три магазина, които са част от градската инфраструктура. Търговските обекти са функционирали между 3 и 5 век след новата ера по време на римската епоха. Намират се в северната част на римския форум. В тях учените се натъкнали и на много и различни монети. Намерени са мраморна и керамична украса, театрални маски, които най-вероятно са се продавали в двата магазина. Дейността им се финансира основно от Американския научен център и от държавата. Ръководител на разкопките е доц. д-р Людмил Вагалински. Специалистите попаднали и на гробове от раннохристиянски погребения. Открита е оброчна плоча с лика на богинята на възмездието Немезида, както и на различно въоръжение – стрели и оловни тежести за прашка. В музея се съхранява и монета с лика на римския император Флавий Маркиан. Намерените наскоро ценни находки са дадени за реставрация в Археологическия институт с музей към БАН, след което ще бъдат изложени в залите на музея в южния град.

Хераклея Синтика се намира на един километър от църквата на Ванга, в подножието на изгасналия вулкан Кожух. Някога е бил населяван от тракийското племе синти. Проблемът е, че и иманяри атакуват древното селище. Затова в района са монтирани видеокамери, съобщава standartnews.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов