2014-а идва със звезден дъжд и небесни атракции

Животът

31-12-2013, 11:38

Снимка:

YUICHI TAKASAKA @ FLICKR

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Още по Темата:

Метеорен дъжд: Квадрантиди

Метеорен дъжд идва в първите нощи

Първите нощи на януари ще ни дарят с небесна атракция. В нощта на 3-ти срещу 4-ти януари, при ясно време, на открито и далеч от светлините на града ще можем да наблюдаваме повишен брой "падащи звезди".  В началото на тази нощ ще бъде максимумът на метеорния поток Квадрантиди.

Неговите метеори се пораждат от частици, разпръсквани в космическото пространство от кометата Машолц 1, която преминава през вътрешните части на Слънчевата система на всеки 5,2 години.

Когато в началото на януари Земята преминава през тези облаци от космически частици, някои от тях навлизат с висока скорост в земната атмосфера и светвайки за кратко се изпаряват в нея.

И други небесни атракции ще дойдат с началото на 2014-а година. В Новогодишната нощ ще имаме шанс да видим Венера  за кратко веднага след свечеряване. Венера сега се наблюдава като Вечерница съвсем ниско над югозападния хоризонт, като залязва около час и половина след Слънцето. Планетата е много впечатляваща, ако се наблюдава със зрителна тръба при увеличение около и над 30 пъти –  тя изглежда като тесен ярък сърп, подобен на лунния. След средата на януари Венера ще започне да се наблюдава като Зорница рано призори, ниско на югоизток. 

Втората по яркост планета след Венера – Юпитер сега е видима най-високо в небето около полунощ. Намира се в съзвездие Близнаци и заедно с красивата фигура на съзвездието Орион и най-ярката звезда на небето – Сириус, видими високо на юг в полунощ, привличат погледа на всеки, излязъл под открито небе.

Марс изгрява от югоизток малко след полунощ в съзвездие Дева и остава видим до края на нощта. Той се намира видимо недалеч от най-ярката звезда в това съзвездие – Спика, но се отличава от нея с червеникавия си оттенък.

Сатурн изгрява от югоизток към края на нощта и може да се наблюдава до зазоряване. Намира се в съзвездие Везни. Емблематичните пръстени на тази планета са добре видими през телескоп с увеличение около и над 100 пъти. На 25-и януари след 02:30 ч. ще можем да наблюдаваме атрактивно видимо сближаване на Сатурн с Луната.

Меркурий е най-близката до Слънцето планета и поради това може да се наблюдава най-добре само в отделни периоди от годината, когато планетата залязва вечер около час и половина след Слънцето или изгрява на изток пак толкова преди него. Такъв удобен период ще има в края на януари – във вечерите около 31-ви, планетата ще залязва около 1 час и 30 минути след залеза на Слънцето. Ще може да се наблюдава във вечерното сияние, ниско над хоризонта на югозапад.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов