Страдате ли от интернет зависимост?

Съществува тенденция да се говори за интернет зависимостта като директна препратка към друг тип зависимости като наркотична и хазартна.
Периодично се отварят дискусии дали интернет зависимостта трябва да стане официална диагноза и следователно да влезе в световните медицински класификатори, като лечението съответно също се предлага да бъде в специализирана медицинска среда.
Най-общо може да се каже, че интернет зависимост е продължителното състояние, при което онлайн заниманията до такава степен влизат в конфликт с останалите ежедневни дейности като хранене, сън, физиологични нужди, социални контакти, че започват да пречат на нормалния живот и на физическото и емоционално здраве.
Имайки подобна дефиниция обаче, е необходимо да се запитаме дали тя дава достатъчно информация, за да кажем, че проблемът е интернет.
Много трудно можем да разберем истинския проблем на детето, ако се фокусираме единствено върху външните му проявления, прехвърлим причината върху интернет и оставим настрана нуждите, които то всъщност удовлетворява макар и по нездравословен начин през онлайн занимания.
Как се получава така, че някои деца пренебрегват всичко останало за сметка на компютърни и интернет занимания?
Когато едно дете се е обърнало към интернет за отдушник или за приятел, твърде лесно е да заклеймим мрежата като основна причина за проблема. Но всъщност е добре да се запитаме какво прави детето онлайн, за да е така увлечено там, през какви емоционални състояния преминава, разполага ли с алтернативни занимания, какъв е социалния му живот извън мрежата.
Така вместо да търсим виновник за случващото се, важно е да се опитваме да видим ресурс за справяне със ситуацията.
Външният свят винаги ще предлага изкушения, с които и възрастните и децата ще трябва да се справят. Докато се научат обаче, ние като родители носим отговорността да структурираме времето и заниманията на детето така, че то да бъде щастливо, пълноценно и здраво.
*Уверете се, че детето има в главата си поне няколко варианта за прекарване на свободното си време.
*Ако детето прекарва твърде много време пред компютъра по ваше мнение...
*Поинтересувайте се какво прави там.
*Поговорете с него за вашите впечатления, че отделя твърде много време на компютърните занимания.
*Обяснете му, че ви се иска да прекарвате повече време с него и да общувате. Започнете да правите разнообразни неща заедно – редене на пъзел, готвене, спорт, просто разходка до магазина.
*Обсъдете какво би желало да прави през свободното си време, какво хоби би му харесало.
Екипът на Българската линия за онлайн безопасност



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов