Богоугодно? Митрополити в линкълн, с ролекс на ръката

Немски журналист рисува тъжната картина в българската църква

Като сребролюбиви владици, загрижени повече за личния си лукс и изгоди, отколкото за собствения си и обществен морал изглеждат някои от българските кандидат-патриарси в очите на един германски журналист, посетил София.

В навечерието на изборите за патриарх кореспондентът на мрежата от обществени тв- и радиостанции в Германия АРД Инго Лирхаймер изпрати доста критична моментна снимка от България. Авторът с лека ирония описва как на Богоявление митрополит Кирил благославя вярващите от автомобила си...

"Владиката не е враг на лукса", коментира германският журналист и разказва за линкълна, в който се вози архиереят. "Това е провокация в една страна, където една четвърт от населението живее под границата на бедността. Но Кирил е на друго мнение." Самият Кирил обяснява пред кореспондента, че колата не била толкова скъпа, затова пък много икономична.

Църквата се раздира от борби за власт

"Линкълн срещу Ролекс": това е формулировката, с която мнозина разочаровани вярващи описват в интернет борбата за власт и за шефския пост в БПЦ. Защото Кирил не е единственият, изкусен от материалното. Ролексът е символ за епископ Николай. Формално той е прекалено млад за патриаршеския трон, но това не го смущава," коментира германският журналист и дава думата на социолога Андрей Райчев, според когото Николай символизирал опасността, надвиснала в момента над БПЦ: да бъде оглавена задълго от един арогантен и морално двуличен човек, който носи часовник за десетки хиляди, кара джипове, но в същото време проповядва морал, размахва пръст и наказва.

По-нататък в кореспонденцията се казва, че 90% от българите са православни християни, но църквата не играе важна роля във всекидневието им. "Тя не взима отношение по морални въпроси, а в социалната сфера по традиция почти не се ангажира. Досега в България активни са главно църковни помощни организации от западните католически страни.

Едва отскоро БПЦ замисля проекти за подпомагане на бедни хора в провинцията - с финансовата подкрепа на ЕС. Това също е в крещящо противоречие с възможностите на църквата, която притежава имоти на стойност над четири милиарда евро. Всички тези противоречия предизвикват гнева на хората и ги настройват срещу църковните сановници и най-вече срещу Кирил", обяснява авторът и предлага няколко мнения на българи.

Бивши ченгета с бизнес-интереси

Според един от анкетираните Кирил бил "сътрудник на ченгетата". "Това твърдение не е паднало от небето. Защото сред 15-те митрополити, един от които скоро ще бъде избран за патриарх, 11 са били доносници на българската ДС преди политическата промяна. Сред тях е и Кирил. Но това е по-малката злина, смята теологът Костадин Нушев от Софийския университет:

"Комунистическото наследство разбира се трябва да се разчисти, но връзките с ДС са част от миналото. За бъдещето много по-важна е зависимостта на някои от владиците от различни бизнес-интереси." Тези бизнес-интереси понякога взимат твърде причудливи форми. Един владика, например, си припомнил за някаква почетна титла от византийско време, която не е присъждана вече от векове. И я връчил - на един бивш собственик на нощен клуб," разказва в края на кореспонденцията си Инго Лирхаймер.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов