Тържествено събрание във ВТУ по случай Деня на народните будители

Животът

30-10-2015, 15:48

Снимка:

общинско радио

Автор:

Мария Христова

Всичко от Автора

Вицепрезидентът и депутати уважиха събитието

С тържествено събрание „ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” чества Деня на народните будители, съобщи Общинско радио. „На този ден ние най-добре съзнаваме, че българската държава често е била силна, но тя е станала велика, когато редом с крепостите са се съградили книжовните школи. Наследник на такава школа – Търновската, е и Великотърновският университет”, подчерта в академичното си слово ректорът на висшето училище проф. Христо Бонджолов. „Нашата българска вселена се гради на понятията памет и време. Нашето превратно историческо битие носи в себе си много изпитания, възходи и падения. Тъмните килии на монасите, вярата им в силата на писмеността, на речта успяват да съхранят мъждукащия български дух и да го предадат по светлия друм на Българското възраждане. В тези тежки времена народът ни създава своите будители”, изтъкна проф. Бонджолов.
„Самата дума будител носи голям емоционален заряд, защото започва със свети Иван Рилски, Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, Неофит Бозвели и Петър Берон, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов и много други, които народът не просто почита като светли личности, но ги тачи като мъченици и ги канонизира в своята памет”, отбеляза ректорът. „Нова България би била немислима без духовния подвиг, без саможертвата на тези  будители на българската народна свяст. Затова 1 ноември е празник на нашата изострена историческа памет, на националното ни самочувствие и съзнание. Един истински празник на българския дух. Празник, на който съзнаваме, че в държавата на духа няма място за дребни, лични, групови или партийно-политически сметки”,  отбеляза проф. Христо Бонджолов.
„1 ноември е денят, в който България се покланя пред великия богослов на своите будители, пред ония достойни нейни синове, които изковаха от словото най-мощното оръжие и превърнаха спомена от славното минало на отечеството в идеал и съдба на цял един народ. Днешна България е тържество на този идеал, а народът ни е издигнал в култ тяхната жертвеност пред олтара на родината”, посочи още ректорът на ВТУ.
Грамоти  Maxima cum Laude получиха 92-ма преподаватели, повишени в научна степен и академична длъжност в периода 1.10.2014 г. – 1.10.2015 г.
Вицепрезидентът Маргарита Попова, зам.-председателят на парламента Иван Иванов, депутатът доц. Милен Михов, областният управител проф. Пенчо Пенчев, зам.-кметът на Общината Ганчо Карабаджаков бяха сред официалните лица на тържественото събрание.
 



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов