Избрани Новини
Научна конференция „Историография на преходите” във ВТУ
Специален гост е Самиул Ардити от Израел, братовчед на Елиас Канети
Научна конференция с международно участие на тема „Историография на преходите” ще се проведе днес и утре във Великотърновския университет. Форумът се организира от катедра „Нова и най-нова история на България” в рамките на проекта „Преживяно минало”, който катедрата реализира от 2012 г. с финансиране от Министерството на образованието и науката.
33 преподаватели и докторанти към различни факултети на ВТУ, СУ „Св. Климент Охридски”, ЮЗУ „Неофит Рилски”, Нов български университет, Института за развитие на образованието /Хабаровск, Русия/, Института за исторически изследвания към БАН, Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, учители по история, общественици са заявили участие в конференцията.
Специални гости са Самиул Ардити от Израел / братовчед на Елиас Канети, депутат, биограф и автор на книги за България и спасяването на българските евреи в годините на Втората световна война/ и Веселин Байчев – син на юриста Петър Байчев, репресиран от комунистическия режим, съобщи доц. Виолета Петрова.
Научният форум се открива в 9,30 ч. с документална изложба рисунки на Петър Байчев. Експозицията включва около 250 портрета, карикатури, ескизи, създадени от юриста по време на престоя му в най-зловещия концлагер на комунизма на остров Персин.
Научноизследователският проект фокусира вниманието върху основни проблеми, свързани с обществено-политическото и културното развитие на България след Втората световна война. Кръгът от въпроси обхваща темите за целите, които властта си поставя след промяна на 9 септември 1944 г. и методите, които използва, за да укрепи наложения държавно-политически режим и да преобрази обществото според изискванията и ценностите на господстващата марксистко-ленинска идеология, обясни доц. Лора Дончева, ръководител на катедра „Нова и най-нова история на България”.
По проекта досега е отпечатан сборник „Образованието в социалистическа България – между традицията и комунистическата идеология”, предстои издаване на сборник „Гласовете на миналото”, в който са включени и житейските съдби на репресирани от комунистическия режим.
Топ Новини