Избрани Новини
Преподаватели обявиха ректора си за нелегитимно избран
Подали са жалба в Административния съд във Велико Търново
Преподаватели от Стопанската академия в Свищов обявиха пред bTV, че изборът на 35-годишната проф. Теодора Димитрова за наследник на забъркания в няколко скандала проф. Величко Адамов е нелегитимен. Те се оплакаха от авторитарния му стил и изразиха мнение, че той ще продължи да управлява ВУЗ-а.
Ръководството не вижда проблем и се оплака от опит МОН да се меси в работата му заради извършената от министерството проверка. Докато двете страни в спора чакат решението на съда, в момента не е ясно дали решенията и документите, издавани от университета, имат правна стойност.
Междувременно, и новият, и старият ректор на СА получават десетки хиляди левове по граждански договори.
Младата проф. Димитрова става ректор на Стопанската академия след общо събрание, което е оспорвано от част от преподавателите, защото на него присъствали пенсионери и бивши студенти и докторанти. Проф. Иван Върбанов посочи в студиото на „Тази сутрин”, че и контролният съвет се оказал нелегитимен и затова подали жалба в Административния съд във Велико Търново, като първото заседание по делото за избора е насрочено на 9 юни.
„Ще продължи същият стил на работа, същият страх, в който работят преподаватели, същите манипулации”, заяви професорът. Той обясни в какво се изразява този стил: „Ние сме просто като офицери, които трябва да изпълняват заповедите на своя командир, а не академична общност, в която ректорът е пръв сред равни”.
Проф. Адамов му отговори от Свищов, като му напомни, че двамата са били екип в ръководството. Бившият вече ректор разказа, че приемничката му е бивша негова студентка, обичана е от учащите и е международно признат преподавател, а „всички други внушения са плод на въображението и омаловажаване на нейните качества”.
Междувременно, проф. Димитрова има 5200 лева основна заплата и солидни граждански договори за консултантска дейност с пенсионния фонд „Топлина”, ОЗК Застраховане и Общинска банка, като има информация, че ВУЗ-ът има договори със същите фирми.
Предлаганият от „опозицията” за ректор доц.Иван Марчевски отбеляза в студиото, че не получава толкова много пари.
Адамов коментира, че гражданските договори са заплащани от Центъра по магистърско и дистанционно обучение, в който работят много от преподавателите от СА, в т.ч. и той.
Зам.-министърът на образованието проф. Николай Денков видя в ситуацията конфликт на интереси. По думите му в периода 11 – 15 май е била извършена проверка на Общото събрание на академията, при която са били установени редица нарушения. С препоръчително писмо от МОН изразили мнение, че събранието трябва да бъде спряно, тъй като не може да се намеси директно в процедурата.
„Това, което казва законът е, че когато е задвижена съдебна процедура, единственият, който може да каже (дали изборът е легитимен – б.р.), е съдът – може да изчакаме, може и МОН да се намеси”, посочи проф. Денков, който побърза да уточни, че има 4 възможности за назначаване на служебен ректор, но сегашният случай не влиза в нито една от хипотезите.
Проф. Адамов обвини министерството, че не е предоставило доклада от проверката преди оповестяването на резултатите и посочи, че според търновските магистрати провеждането на самото събрание не подлежи на съдебен контрол.
Деканът на факултет в Стопанската академия Андрей Захариев призова да не се смесват часовете „трудова изява” и авторските права върху съдържанието на учебници – което е трета хипотеза за доходите от граждански договори на новия ректор.
„Аз съм участник в студентските стачки от 90-а година. Едно от нещата, за които се борихме, е академичната автономия”, заяви Захариев, като намекна, че МОН се меси в работите на висшето училище.
Проф. Върбанов запита при сегашната ситуация кой ще подпише заплатите и отпуските, както и заповедите за държавните изпити – при положение, че има риск избраният ректор да се окаже нелегитимен.
Зам.-министър Денков пък посочи, че сигналите може да стигнат до Националната агенция по акредитация, която да отнеме акредитацията на Стопанската академия.
Проф. Величко Адамов, който беше свързван с нарочения за съдебен лобист Красьо Черния, стана известен с картина, подобна на „Тайната вечеря”, на която обаче са изобразени той и обкръжението му. „Ако я прерисувам, трябва много хора да изчезнат от нея”, отбеляза той.
Топ Новини