Сменят морски пътища заради китове

Тази мярка може да спаси живота на сините китове

Сините китове в морето край тихоокеанския бряг на САЩ се хранят в зони с натоварен морски трафик, а това може да застраши живота им, сочат резултатите от изследване, предаде БТА.

Те се хранят с малки ракообразни, които открива в студени води. Всяка година той се връща на едно и също място, за да се храни, са установили авторите на изследването. Този свързан с храненето им навик обаче може да доведе до намаляване на популацията им.

За целите на изследването си учени от университета на Орегон и Калифорнийския университет в Сан Диего снабдили 171 сини кита с проследяващи устройства и следили плуването им в морето край калифорнийския бряг между 1993 г. и 2008 г. Смята се, че популацията им в морето край американския тихоокеански бряг е между 500 и 2000 екземпляра.

Учените си дали сметка, че сините китове ежегодно следват един и същ маршрут, за да се хранят - в началото на лятото поемат на юг и се връщат обратно към края на същия сезон. Рисковете от сблъсъци с кораби, които ползват същите маршрути, са големи. Затова учените са на мнение, че ще е добре корабите да сменят маршрутите си през някои периоди от годината.

Популацията от сини китове на планетата е между 10 000 и 25 000 екземпляра. Тези огромни бозайници могат да доживеят до 90 години, достигат дължина 30 метра, а теглото им може да надхвърли 20 тона.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов