Започна президентската надпревара в Афганистан

Белият дом се надява изборите в Афганистан да се проведат в мирна обстановка

При повишени мерки за сигурност афганистанците започнаха тази сутрин да гласуват в президентските и местните избори. Подготовката бе приключена още в четвъртък; бюлетини и оборудване са доставени и в най-труднодостъпните планински селища, информира ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.

Според Националната избирателна комисия (НИК) вотът ще бъде следен от 325 хил. местни и чуждестранни наблюдатели. Повечето все пак ще бъдат афганистанци, тъй като част от експертите чужденци напуснаха страната от съображения за лична сигурност.

С оглед заплахата от екстремистки атаки за реда в общо 28 500 избирателни секции и в градовете из цялата страна ще бдят близо 350 хил. военни и полицаи, включително специални сили.

Талибаните заявиха по-рано, че ще провалят президентските избори "на всяка цена", и призоваха афганистанците да не се явяват пред урните. Шефът на дирекцията за сигурност Рахматула Набил обаче предупреди, че всички техни опити "да възпрепятстват свободното волеизявление на народа ще бъдат осуетени". Органите на реда няма да се месят в гласуването, увери той.

Президентът Хамид Карзай прикани днес афганистанците да пренебрегнат талибанските заплахи и масово да гласуват на изборите за следващ държавен глава.

Самият Карзай пусна вече бюлетина в едно от столичните училища; последваха го тримата фаворити в президентската надпревара, предаде Франс прес.

Агенцията изброява три заплахи, надвиснали над проблемния вот в Афганистан - възможни нападения на талибаните, изборни нарушения и неявяване пред урните.

Тези фактори изиграха важна роля по време на предишните избори за президент през 2009 г., припомня тя.

Главните претенденти за поста сред осмината кандидати са бившите външни министри Абдула Абдула и Залмай Расул и бившият финансов министър Ашраф Гани.

Ашраф Гани е един от най-известните афганистански интелектуалци, прекарал почти четвърт век в чужбина през размирните десетилетия на съветското управление, гражданската война и талибанския режим. Той е антрополог по образование и е работил като учен в САЩ и Дания, а също за Световната банка и ООН в Източна и Южна Азия. Няколко месеца след атентатите на 11 септември 2001 г. в САЩ и падането на режима на талибаните в Афганистан Гани се връща в родината си и става съветник на афганистанския президент Хамид Карзай.
Заемал е различни постове в правителството, включително министър на финансите. Гани е един от най-твърдите поддръжници на сключването на важно двустранно споразумение по сигурността, което да уреди евентуално оставане на американски войски в Афганистан след 2014 г. На предишните президентски избори през 2009 г. той спечели около 4 процента.

Залмай Расул е бивш външен министър на Афганистан и е сред най-близките съюзници на Карзай. Заемал е и постове в сферата на националната сигурност. Той е близък с настоящия президент още от началото на неговото управление след падането на режима на талибаните през 2001 г. Колеги описват Расул като спокоен и любезен държавник. Критици казват, че ако бъде избран за президент, той не би имал нужната сила и независимост, за да скъса със старата власт, която е обвинявана, че поддържа култура на корупция и неефективност.

Абдула Абдула е бивш офталмолог, превърнал се в борец срещу съветските войски през 80-те години на 20 век. Той беше съветник на покойния партизански лидер Ахмад Шах Масуд и служеше като външен министър до 2006 г. През 2009 г. той се отказа от участие във втория тур на президентските избори заради опасения за масови изборни измами.

Администрацията на САЩ се надява, че президентските избори в Афганистан ще се проведат в мирна обстановка и при висока избирателна активност, заяви официалният представител на Белия дом Джошуа Ърнест, цитиран от ИТАР-ТАСС.

„Очакваме в събота милиони афганистанци да дойдат в избирателните секции. Това е извънредно важно за изборите”, каза говорителят и добави, че „САЩ приветстват демократическия процес, който в момента се случва в Афганистан”. По думите му, „стабилното и приемливо предаване на властта е извънредно важно за оказването на международна помощ на Афганистан”.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов